بازار جهانی خرید و فروش کود کشاورزی ایران

بازار جهانی کود کشاورزی ایران با ظرفیت صادراتی انواع کودهای شیمیایی، آلی و زیستی خواستگاهی را در بین کشورهای تولید کننده محصولات کشاورزی دارد. که این خود دلیلی بر کفیت بالا و تنوع زیاد و بکارگیری دانش در این زمینه می باشد.

تامین کننده های کود ایران

هرچه رشد جمعیت تراز مثبتی را دارا باشد. مصرف محصولات کشاورزی نیز سیر صعودی خواهد داشت. البته لزوماً کشورهای تولید کننده محصولات غذایی ماند برزیل که جزو بزرگترین کشورها در زمینه محصولات کشاورزی است. در خصوص تولید کود فعالیت قابل توجهی نداشته. بلکه واردات بسیاری در بحث کود و سم داشته است.

کشور تولید کننده های زیادی هستند. تا محصولات خود را در بازار جهانی کود کشاورزی ایران عرضه کنند. از شرکت های تولید کننده با بیش از 40 سال قدمت تا شرکت های دانش بنیان و پتروشیمی ها چه در بخش خصوصی و چه در بخش دولتی. کود تنوع زیادی دارد. که هر یک مزایا و معایبی را دارد. به همین منظور به دسته های گوناگونی تقسیم بندی می شوند.

انواع کودهای کشاورزی ایران

کود های کشاورزی تولیدی جهت عرضه در بازار جهانی کود شامل موارد زیر است:

  • کودهای شیمیایی
  • کودهای آلی یا ارگانیک
  • کودهای بیولوژیک یا زیستی

اقتصاد جهانی

اقتصاد جهانی بعد از مواجهه شدن. با بحران در سال 2008 که دچار رکود بی سابقه ای شد. این رکود تا سال 2015 همه کشورها را درگیر خود کرده بود. چشم انداز بازار جهانی کود کشاورزی ایران به سناریو های مربوط به رشد اقتصادی بسته بود. در چشم اندازی که صندوق جهانی پول در آن سال منتشر کرد. وضعیت تغییر شگرفی را تجربه می کرد. اقتصاد جهان از سال 2015 رو به بهبود بود. این بهبود به واسطه رشد کشورهای توسعه یافته بود.

بیشتر بدانیم  شرکت پخش نیترات کلسیم خارجی

چشم انداز اقتصاد کشاورزی

سازمان غذای جهانی توسط سازمان غذا و کشاورزی گزارشی منتشر کرد. در این گزارش میزان تولید برخی از محصولات کشاورزی تا سال 2014 بررسی شد.

قیمت بازار جهانی کود

شاخص قیمت جهانی کود رد سال 2014میزان 15 درصد کاهش یافت. این میزان در سال 2015 کاهشی 1.5 درصدی دیگری نیز داشت.

تقاضای بازار جهانی کود

میزان تقاضا برای کود در سال 2014بیش از 184 میلیون تن بود. این میزان به حدود 186 میلیون تن در سال 2015 افزایش پیدا کرد. میزان افزایش رقمی معادل 1.6 درصد رشد را داشت. با احتساب این نرخ تقاضا، پیشبینی رقمی در حدود 199 میلیون تن در پایان سال 2019 دور از ذهن نیست.

ظرفیت تولید کود

کل ظرفیت تولید کودهای کشاورزی که در بازار جهانی کود ارائه شد. در سال 2014 بالغ بر 284 میلیون تن بود. از این میزان مقدار 240 میلیون تن در بازار جهانی کود عرضه شد. در سال 2015 ظرفیت تولید 2.9 درصد و عرضه با 1.6 درصد رشد داشته اند.

وضعیت ایران

موسسه پژوهش‌های برنامه‌ریزی، اقتصاد کشاورزی و توسعه روستایی طی گزارشی از الزام افزایش تولیدات کشاورزی به منظور رفع نیاز کشور به مواد غذایی خبر داد. از جمله راه های افزایش تولیدات :

  • افزایش استفاده از منابع و نهاده ها
  • توسعه فن آوری های جدید
  • افزایش حاصلخیزی و عملکرد در واحد سطح

با توجه به روند رو به رشدمصرف کود در دنیا و راه اندازی واحدهای پتروشیمی و توسعه آن در بخش خصوصی و دولتی پیش بینی می شود. که ایران در این مقوله تاثیر گذار باشد.

بیشتر بدانیم  فروش انواع کودهای کشاورزی با نازل ترین قیمت

فعالیت دولت

برغم وجود تکالیف واگذاری 90 درصد تدارکات تولید و توزیع را دارد.10 درصد مابقی به عهده بخش خصوصی می باشد. بر اساس گزارشات سازمان خاروبار و تائیدیه فائو مصرف کود در ایران نسبت به میانگین جهانی رتبه پایینی دارد. همچنین بدلیل موارد گوناگون مصرف نامتناسب کود در کشور بسیار زیاد است.

در ایران تأمین و توزیع کودهای کشاورزی به شرکت خدمات حمایتی کشاورزی سپرده شده است. سیاست ها در توزیع و تولید کودها تاکید بر واگذاری تصدی های دولتی به بخش غیر دولتی دارد.

اثر شرکت های کود در توسعه محصولات کشاورزی

دسترسی به محصول کشاورزی با کیفیت در نظام کشاورزی غیر پایدار امری غیرممکن است. کارکرد شرکت های کود در ایجاد بستر مناسب کشاورزی بسیار ضروری است. توسعه کشاورزی در کشورهای آمریکا و کانادا مرهون شرکت های کود و خدمات کشاورزی است. اغلب شرکت های بزرگ کود در دنیا در قاره آمریکا مستقر می باشند.

این شرکت ها علاوه بر پاسخگویی به نیاز بازار داخلی خود بازار صادرات را در اختیار دارند. در کنار آن ها شرکت های کود روسی نیز در بازار های جهانی حضور دارند. این شرکت ها علاوه بر تولید و توزیع انواع کودهای شیمیایی در سراسر دنیا بطور غیر مستقیم بر روی توازن عرضه و تقاضا در نظام غذایی دنیا  تاثیر گذار می باشند.

استفاده کشاورزان از کود

استفاده از خاک مرغوب و آب سالم عناصر اصلی تضمین سلامت محصول در کشاورزی می باشد. همچنین استفاده از سموم و کودهای شیمیایی بر افزایش محصول و درامد کشاورزان موثر است. در سال های اخیر افزایش جمعیت و کمبود آب استفاده بی رویه از کود و سم را افزایش داده است. درواقع جنبه درآمدزایی بر سلامت کشاورزی تاثیر سوئی داشته است. نگرانی های جامعه از این موضوع نهادهای کشاورزی را بر کنترل مصرف کود الزام کرده است.

بیشتر بدانیم  نمایندگی معتبر کود اوره خراسان

مراکز تهیه کود

در سالهای اخیر با گسترش کشاورزی تقاضا در بازار جهانی کود افزایش چشم گیری داشته است. مصرف کنندگان نیاز بیشتری به کود احساس کردند. تولید کنندگان سودآوری را برای بقا لازم می دیدند. عده ای با سوء استفاده از وضع موجود اقدام به تولید و توزیع کودهای بی کیفیت نمودند.

با توسعه صنعت کشاورزی و فعالیت شرکته ای معتبر در امر توزیع مناسب در بازار و ارائه مشاوره در مصرف کودها این گونه نگرانی ها برطرف شده است. شما می توانید از طریق راه های ارتباطی که در این صفحه اعلام شد.ه به راحتی محصول مورد نظر خود را تهیه کنید .و با اطمینان خاطر استفاده کنید.

 

پرسش و پاسخ

پرسش: چگونه بازار جهانی خرید و فروش کود کشاورزی در ایران است؟

پاسخ: با توجه به وجود منابع غنی خاکی و تنوع گیاهی در ایران، بازار جهانی خرید و فروش کود کشاورزی در این کشور بسیار پویا است. ایران در زمینه تولید و صادرات کودهای کشاورزی، جایگاه خوبی را در بازار جهانی دارد و توانایی رقابت با سایر کشورها را داراست.

پرسش: کدام کشورها بیشترین خرید کود کشاورزی از ایران را دارند؟

پاسخ: کشورهایی مانند عراق، افغانستان، هند، بحرین و قطر بیشترین خرید کود کشاورزی از ایران را دارند. همچنین، کشورهای اروپایی مانند ترکیه و روسیه نیز از کودهای کشاورزی ایران استفاده می‌کنند.

Rate this post

Originally posted 2023-04-05 20:57:37.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما