قیمت سولفات پتاسیم ارومیه (سولوپتاس) | خرید عمده

قیمت سولفات پتاسیم ارومیه در خرید عمده به‌طور معمول به‌صرفه‌تر از خریدهای جزئی است. سولفات پتاسیم ارومیه، سولوپتاس 48 درصد، 50 درصد و 52 درصد در گرید گرانول و پودری است. که با ترکیب پتاسیم و گوگرد حدود 18 یا 17.5 درصد در پتروشیمی ارومیه یا خلیج فارس تولید و عرضه می گردد.

فرایند تولید سولفات آمونیوم

ترکیبات سولفات پتاسیم

سولفات پتاسیم حاصل واکنش کلرید پتاسیم با دی اکسید گووگرد در مجاورت آب و هوا می باشد. سولوپتاس در طبیعت موجود نیست و در فرآیند شیمیایی تولید می گردد.

با واکنش کلرید پتاسیم و سنگ معدن لانگنبیتت،نیترات پتاسیم با سولفوریک اسید حاصل می شود. از واکنش کلرید پتاسیم با اسید سولفوریک در مجاورت آب و اکسیژن سولفات پتاسیم استحصال می گردد.

سولفات پتاسیم ترکیب شیمیایی حاوی پتاسیم و گوگرد است. این ترکیب جامد سفید رنگ می باشد. فرمول شیمیایی آن K۲SO۴ با جرم مولی 174.259 می باشد.

همان گونه که گفته شد سولفات پتاسیم ترکیبی آلی است. سولوپتاس جامدی با رنگ سفید در دسته نمکها است. محلولیت بسیار بالایی در آب دارد. از آن در کشاورزی با عنوان کود استفاده می شود. بمنبع غنی پتاسیم و گوگرد برای گیاهان است.

بدلیل خاصیت قلیایی میزان اسیدیته خاک را کاهش میدهد. در احیای خاکهای اسیدی موثر بوده و موجب رشد بهتر گیاهان در ابتدای کشت می شود.

شکل سولفات پتاسیم ارومیه پودر سفید رنگ یا بصورت کریستال های سفید شفاف است. در نوع دیگر به شکل گرانول با رنگ سفید می باشد. طعم تلخ و شور و انحلال بالایی در آب دارد. از آن در صنایع مختلفی همچون صنعت شیشه‌سازی، صنایع نظامی، جایگزین مناسب نمک در صنایع غذایی و صنعت کشاورزی استفاده می شود. مزیت آن در کشاورزی بهبود دهنده رنگ و طعم میوه است.

ترکیبات سولفات پتاسیم

کود سولفات پتاسیم پودری ارومیه

کود سولفات پتاسیم پودری یک منبع مهم از پتاسیم و گوگرد برای گیاهان است که در کشاورزی و باغبانی با استفاده از روش‌های سنتی یا صنعتی به کار می‌رود. این کود با ترکیبی از پتاسیم و گوگرد، علاوه بر افزایش رشد و توسعه گیاه، می‌تواند تاثیرات مثبتی بر کیفیت محصولات نهایی داشته باشد.

 1. تقویت رشد گیاهان: پتاسیم به عنوان یکی از عناصر غذایی اصلی گیاهان، در فرایند رشد، توسعه ساقه و برگ، و تشکیل میوه‌ها نقش مهمی دارد.
 2. افزایش مقاومت گیاهان: پتاسیم می‌تواند به گیاهان کمک کند تا در مقابل بیماری‌ها، تنش‌های محیطی مانند خشکی و سرما، مقاوم‌تر شوند.
 3. بهبود کیفیت محصولات: استفاده از این کود می‌تواند بهبود در رنگ، طعم، و ماندگاری محصولات کشاورزی را ایجاد کند.
 4. تنظیم فشار اسمزی گیاهان: پتاسیم به عنوان یک اسمزگر قوی عمل می‌کند و می‌تواند در تنظیم فشار اسمزی گیاهان در شرایط تنش مفید باشد.

کود سولفات پتاسیم پودری معمولاً به صورت ترکیبی با سایر کودها یا به تنهایی به خاک اضافه می‌شود. مقدار و زمان استفاده به نیازهای خاک و گیاهان وابسته است و بهتر است با توجه به شرایط محیطی و نوع گیاهان مورد استفاده، مشاوره از کارشناسان کشاورزی گرفته شود.

بیشتر بدانیم  سولفات پتاسیم کیمیا کویر

کود سولفات پتاسیم پودری با ترکیبی از پتاسیم و گوگرد، یکی از منابع مهم تغذیه‌ای برای گیاهان است. استفاده مناسب از این کود می‌تواند بهبود در رشد، توسعه، و کیفیت محصولات کشاورزی را فراهم آورد.

سولفات آمونیوم پودری

سولفات پتاسیم گرانوله

سولفات پتاسیم گرانوله یک کود معدنی با ارزش است که از ترکیبی از پتاسیم و گوگرد تشکیل شده است. این کود محبوبیت زیادی در کشاورزی و باغبانی دارد به دلیل خواص مفیدش. پتاسیم، یکی از عناصر غذایی اصلی گیاهان است و در فرآیندهای رشد و توسعه آن‌ها نقش دارد.

همچنین، این عنصر می‌تواند مقاومت گیاهان را در برابر شرایط نامساعد محیطی افزایش دهد. از سوی دیگر، گوگرد موجود در سولفات پتاسیم گرانوله می‌تواند به عنوان یک منبع اسمزی برای گیاهان عمل کند و به کنترل تنش‌های محیطی کمک کند.

برای استفاده از این کود، معمولاً به صورت گرانول‌های کوچک به خاک اضافه می‌شود. استفاده به موقع و به میزان مناسب از این کود می‌تواند بهبود در رشد و عملکرد گیاهان را تضمین کند و محصولات با کیفیتی را تولید نماید.

 

کاربرد سولفات آمونیوم ایرانی

کود سولفات پتاسیم سنگی

کود سولفات پتاسیم سنگی، یکی از انواع کودهای پتاسیمی است که به‌صورت طبیعی از معادن استخراج می‌شود. این نوع کود، حاوی دو عنصر مهم پتاسیم (K) و گوگرد (S) است که هر دو برای رشد و توسعه گیاهان بسیار ضروری هستند.

ترکیبات کود سولفات پتاسیم سنگی

کود سولفات پتاسیم سنگی عمدتاً شامل موارد زیر است:

 1. پتاسیم (K2O): حدود 50 درصد
 2. گوگرد (S): حدود 17 درصد

مزایای استفاده از کود سولفات پتاسیم سنگی

 • افزایش عملکرد و کیفیت محصول: پتاسیم نقش کلیدی در فرآیند فتوسنتز، تولید پروتئین، و انتقال مواد مغذی در گیاهان دارد. به‌ویژه در گیاهان میوه‌دار، پتاسیم موجب بهبود طعم، رنگ، و اندازه میوه‌ها می‌شود.
 • بهبود مقاومت گیاهان: پتاسیم موجب افزایش مقاومت گیاهان در برابر تنش‌های محیطی نظیر خشکی، سرما، و بیماری‌ها می‌شود.
 • افزایش قابلیت جذب سایر عناصر غذایی: وجود گوگرد در این کود باعث می‌شود که گیاه بتواند نیتروژن و فسفر را بهتر جذب کند.
 • اصلاح خاک: گوگرد می‌تواند به کاهش pH خاک‌های قلیایی کمک کند، که باعث بهبود شرایط رشد گیاهان می‌شود.

روش‌های استفاده از کود سولفات پتاسیم سنگی

 1. مستقیم در خاک: این کود می‌تواند مستقیماً در خاک پخش شود. مقدار مصرف بستگی به نوع محصول، شرایط خاک، و میزان نیاز گیاه به پتاسیم دارد.
 2. محلول‌پاشی: حل کردن کود در آب و پاشیدن آن روی برگ‌ها و ریشه‌ها، روش دیگری برای رساندن پتاسیم به گیاهان است. این روش برای گیاهان حساس به کمبود پتاسیم، مثل برخی از سبزیجات و میوه‌ها، بسیار مؤثر است.
 3. مخلوط با سایر کودها: کود سولفات پتاسیم سنگی می‌تواند با سایر کودهای نیتروژن‌دار و فسفردار مخلوط شده و به‌صورت متوازن به گیاهان اعمال شود.

سولفات آمونیوم گرانول سنگیکاربرد پتاسیم در کشاورزی

بیشترین و مهمترین کاربرد سولفات پتاسیم ارومیه در صنعت کشاورزی است. از آن برای تامین پتاسیم و گوگرد گیاه استفاده کرد. همچنین این کود در رشد گیاه و افزایش کیفیت محصولات کشاورزی نقش بسزایی را ایفا می کند.

ازجمله خواص آن در کشاورزی

 • بهبود دهنده رنگ و طعم گیاه
 • تقویت کننده گیاهانی که کربوهیدرات فراوان دارند نظیر سیب زمینی
 • مقاوم کننده خاک در برابرعوامل محیطی
 • محرک رشد گیاه
 • افزایش بازدهی مصرف آب
 • کاهش دهنده خاصیت اسیدی خاک
 • کمک به جذب بهتر آهن و فسفر خاک
بیشتر بدانیم  کود سوپر فسفات ساده و تاثیر آن در محصولات کشاورزی

سولوپتاس بر خلاف سایر کودها باعث شوری خاک نمی شود. از این رو برای گیاهانی که به کلر حساس هستند مناسب تر می باشد. از جمله این محصلاتگیاهان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • پسته
 • چای
 • مرکبات
 • توتون
 • سیب زمینی
 • انواع توت ها
 • انگورها

این کود برای محصولات کشاورزی مصرف کننده نیتروژن مناسب نیست.

صادرات کود آمونیوم

اثرات پتاسیم و سولوپتاس بر گیاهان

پتاسیم عنصری است که در تمام فرآیندهای رشد و نمو و باردهی نقش اساسی ایفا می کند. وجود پتاسیم مقاومت گیاهان را در تنشهای دمایی و آبی افزایش می دهد. این عنصر گیاه را در مقابله با آفات و بیماریهای گیاه مقاوم می سازد. علت آن است که پتاسیم اندامهای گیاه را که در حال رشد می باشد مقاوم میکند و سلامت آن ها را بهبود می بخشد.  انتقال کربو هیدراتها، ساخت پروتئین و همچنین فرآیند فتوسنتز به کمک پتاسیم تسهیل و صورت می پذیرد.

 1. میزان پتاسیم کافی در گیاه باعث تقویت دیواره های سلولی شود.
 2. کمک به افزایش مقاومت گیاه در برابر بیماریها
 3. تقویت ساقه برای نگهداری میوه
 4. افزایش کیفیت محصول و خوشرنگ شدن آن که موجب بازرپسندی آن می گردد
 5. فعالسازی واکنش فرآیندهای آنزیمی
 6. ترکیب پروتئین ها
 7. تشکیل کربوهیدرات ها
 8. تنظیم جریان آب در سلول ها و برگها
 9. جلوگیری از هدر رفت آب و مواد مغذی در گیاه

کمبود پتاسیم در درختان

 • عدم توان نگهداری میوه توسط شاخه در حالی که هنوز نرسیده است.
 • کوتاه بودن ساقه درخت
 • بی طعم و بی مزه بودن محصول
 • مقاومت پایین در برابر آفات و بیماریها
 • زرد شدن لبه های برگ

اشکال مختلف کود سولفات پتاسیم

کود سولفات پتاسیم ارومیه یا سولوپتاس به صورت کریستال یا پودری، گرانوله و مایع در دسترس می باشد. از این کود در کشتهای زراعی با کود پاش و در کشتهای باغی به صورت محلول پاشی یا چالکود استفاده می گردد. همچنین در آبیاری قطره ای نیز مورد استفاده قرار میگیرد.

تفاوت کود سولو پتاس مایع و جامد در شکل ظاهری است. موارد مصرف آن بسته به نوع کشت و تجویز کارشناس متفاوت است. در هر صورت مصرف آن موجب افزایش رشد و عملکرد بهتر گیاه می شود. بسته بندی آن در حالت جامد در اوزان 25 و 50 کیلویی است. برخی شرکتهای بسته بندی کود که از پتروشیمی خلیج فارس سولوپتاس خود را تهیه می کنند در بسته های 10 و 5 و 2.5 و حتی کمتر آنرا به بازار عرضه میکنند.

سولفات آمونیوم پودری ارومیه

نحوه مصرف کود سولوپتاس

مقدار مصرف این کود بسته به نوع کشت متفاوت است. مقدار مناسب آن برای هر درخت 100 گرم در هر لیتر است. تجاوز از آن ممکن است موجب مسمومیت شود. تعداد نوبت استفاده از آن نیز بسته به جنس خاک متفاوت است. در خاکهای با بافت شنی تعداد دفعات بیشتر و و حجم کمتری نیاز است. ولی در خاکهای رسی دفعات کمتر و حجم بیشتری از کود نیاز است.

میزان مصرف سولفات پتاسیم بدین صورت است:

 1. برای هر درخت ۱۰۰ تا ۱۵۰ گرم
 2. برای هر هکتار۱۰ تا ۱۵ کیلوگرم
 3. برای محلول پاشی نیز ۱۰۰ تا ۱۲۰ گرم در یک لیتر آب

مقدار مصرف کود سولفات پتاسیم بصورت محلول پاشی

 1. گیاهان زراعی ۶ تا ۸ کیلو در هکتار
 2. باغات ۸ تا ۱۰ کیلوگرم در هکتار
 3. گلخانه ۴تا ۶ کیلوگرم در هکتار

بهترین زمان مصرف سولوپتاس هنگام کاشت محصول است. مراحل اولیه رشد، قبل از شروع رشد میوه، حین رشد میوه مصرف آن توصیه می شود.

بیشتر بدانیم  قیمت سولوپتاس پودری (سولفات پتاسیم) 50 کیلویی خارجی و ایرانی

مصرف کود سولفات پتاسیم در خاک های لومی شنی، شنی یا خاک های آلی توصیه نمی شود. چون بارش های فصلی این کود را شسته و از بین می برد. یکی از بهترین مراحل مصرف سولفات پتاسیم بدون شک مراحل اولیه رشد است.

میزان مصرف سولوپتاس برای هر درخت

سولوپتاس، یکی از نام‌های تجاری برای سولفات پتاسیم می‌باشد که به عنوان یک کود مورد استفاده قرار می‌گیرد. میزان مصرف آن برای هر درخت بستگی به چندین عامل دارد که شامل نوع درخت، سن درخت، و وضعیت خاک می‌شود.

به طور کلی، می‌توان میزان مصرف را با مشاوره از کارشناسان کشاورزی و با توجه به نیازهای خاص هر درخت تعیین کرد. اما به عنوان راهنمایی عمومی، معمولاً میزان مصرف سولوپتاس برای هر درخت در هنگام کاشت و در طول فصل رشد می‌تواند بین 100 تا 500 گرم باشد. با این حال، برای دقیق‌تر تعیین کردن میزان مصرف، توصیه می‌شود با کارشناسان کشاورزی محلی یا متخصصان مشورت کنید.

فرایند تولید سولفات آمونیوم

خرید کود سولفات پتاسیم ارومیه

شرکت مجموعه پتروشیمی خلیج فارس (ارومیه) تولید کننده سولفات آمونیوم و سولفات پتاسیم می باشد. این شرکت دولتی بوده و محصولات خود را از طریق کارگزاری عرضه میکند. برای تهیه این کودها می بایست به کارگزاری های رسمی پتروشیمی ارومیه سفارش دهید.

پتروشیمی ارومیه یک کارگزار رسمی در تهران دارد. این کارگزاری سولفات آمونیوم و سولفات پتاسیم پتروشیمی ارومیه را عرضه می نماید. برای تماس با آن باشماره های درج شده تماس بگیرید.

سولفات پتاسیم ارومیه

قیمت سولفات پتاسیم ارومیه

قیمت سولفات پتاسیم در بازارهای مختلف می‌تواند تحت تأثیر عوامل گوناگونی قرار گیرد. در مورد سولفات پتاسیم تولید شده در ارومیه، نیز همین عوامل موثر هستند. در ادامه به بررسی جزئیاتی درباره قیمت سولفات پتاسیم ارومیه و عوامل مؤثر بر آن پرداخته می‌شود.

با توجه به نوسانات بازار و شرایط اقتصادی، قیمت دقیق ممکن است متفاوت باشد. اما به‌طور کلی، قیمت سولفات پتاسیم در بهار سال 1403 در محدوده‌ای بین 41000 تا 44000 تومان به ازای هر کیلوگرم متغیر بوده است. البته این قیمت‌ها با توجه به کیفیت و بسته‌بندی محصول ممکن است متفاوت باشد.

برای اطلاع دقیق از قیمت سولفات پتاسیم با کارشناسان مجموعه الیساکود، توزیع کننده مستقیم سولفات پتاسیم ارتباط بگیرید.

قیمت کود پتاس ۵۰ کیلویی دولتی

قیمت کود پتاس ۵۰ کیلویی دولتی در سال 1402 به نوع و برند آن بستگی دارد. به طور کلی، قیمت این کود بین 550 هزار تومان تا 4 میلیون تومان متغیر است.

عوامل موثر بر قیمت کود پتاس:

 • نوع کود: کود پتاس در دو نوع سولفات پتاس و کلرور پتاس موجود است. سولفات پتاس گران‌تر از کلرور پتاس است.
 • برند: برندهای مختلف کود پتاس قیمت‌های متفاوتی دارند.
 • کیفیت: کیفیت کود پتاس نیز بر قیمت آن تاثیر می‌گذارد.
 • میزان تقاضا: در زمان‌هایی که تقاضا برای کود پتاس افزایش می‌یابد، قیمت آن نیز افزایش می‌یابد.

قیمت برخی از برندهای محبوب کود پتاس 50 کیلویی دولتی:

 • سولفات پتاس:
  • پتاس چین: 550 هزار تومان
  • پتاس آلمان: 700 هزار تومان
  • پتاس هلند: 800 هزار تومان
 • کلرور پتاس:
  • پتاس ایران: 575 هزار تومان
  • پتاس روسیه: 650 هزار تومان
  • پتاس هند: 750 هزار تومان

نکاتی برای خرید کود پتاس:

 • قبل از خرید، قیمت کود پتاس را از چندین فروشگاه مختلف استعلام بگیرید.
 • از کود پتاس با کیفیت و مرغوب استفاده کنید.
 • کود پتاس را از فروشگاه‌های معتبر خریداری کنید.
5/5 – (1 امتیاز)

Originally posted 2022-12-11 07:00:46.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما