کود سوپر فسفات ساده و تاثیر آن در محصولات کشاورزی

کود سوپر فسفات ساده از اولین کودهای شیمیایی در مصرف محصولات کشاورزی به حساب می آید. که تامین مواد مغذی برای گیاهان را توسعه داده است.

فروش سوپر فسفات

کود سوپر فسفات ساده یک منبع عالی از چند عنصر غذایی مورد نیاز گیاهان مانند فسفر، گوگرد و کلیسیم می باشد. و این کود به شکل های گرانول و پودری در صنعت کشاورزی به فروش می رسد.

کود سوپر فسفات در بیشتر محصولاتی مانند دانه های روغنی، باغبانی، سبزیجات، نیشکر، برنج و…  برای رشد ریشه و عمل فتوسنتز کمک کننده است. بنابراین کیفیت محصولات را بهبود و افزایش می دهد. این کود در دسته کودهای سیاه قرار می گیرد. که به علت تاثیرات آن محبوبیت بالایی در بین کشاورزان و باغداران دارد.

وجود دو عنصر فسفر و گوگرد در کود سوپر فسفات ساده، یک مزیتی به حساب می آید. که در صورت کمبود هر دو این عنصر در گیاهی، این عناصر با مصرف کود سوپر فسفات ساده بدون نیاز به استفاده از کود های دیگر تامین می شود. همچنین یکی از برتری های این کود نسبت به کود های فسفاته دیگر، دارا بودن هر دو عنصر کلیسیم و گوگرد با هم می باشد.

برای تحریک رشد ریشه ی نهال های جوان به فسفر زیادی نیاز است. که این عنصر به راحتی با مصرف سوپر فسفات تامین می شود. فسفر در رشد کلی درخت و ریشه درختان تاثیر گذار است. کمبود فسفر باعث کوتاه و باریک شدن شاخه درختان می شود. و باعث کوچک تر شدن برگ ها و در نتیجه ریزش آن ها می شود. همچنین گلدهی درختان کاهش پیدا می کند. و رشد میوه ها دیر تر و کمتر انجام می شود. فسفر موجود در کود سوپر فسفات در تشکیل سریع تر رنگدانه های سیانین تاثیر گذار است. که تاثیر آن در رنگدهی برگ ها و ساقه ها و همچنین میوه ها نمایان می شود.

بیشتر بدانیم  قیمت خرید کود کامل ترکیبی از تولید به مصرف به صورت عمده

فروش کود سوپر فسفات ساده در فروشگاه ما توسط کارشناسان ما انجام می شود.

فروش کود سوپر فسفات

مزایای کود فسفات

کود سوپر فسفات مواد مغذی اصلی گیاهان یعنی فسفر را شامل می شود. همچنین علاوه بر فسفر عناصر مغذی دیگر مانند گوگرد، کلیسیم، منیزیم، آهن، روی و منگنز را که سبب رشد ریشه درختان و انجام عمل سنتز کلفروفیل در گیاهان می شود. را دارا می باشد. بعد از مصرف این کود افزایش گلدهی و کاهش چشمگیر ریزش درختان را مشاهده خواهید کرد. که ناشی از دو عنصر فسفر و گوگرد موجود در این کود می باشد.

یکی از برتری های قابل توجه این کود نسبت به دیگر کود های فسفاته وجود عناصر ریز مغذی است. که این ریز مغذی ها با تنظیم PH خاک کیفیت خاک  را اصلاح می کند. و باعث اسیدی شدن خاک اطراف  ریشه گیاه می شود. ریز مغذی های موجود در کود سوپر فسفات جذب عنصر فسفر توسط گیاه را تسریع می کند. که باعث افزایش بازده و عملکرد بهتر محصول می شود. این کود سبب نرمی بافت خاک می شود. که این عمل نفوذ آب را تا نزدیکی ریشه ها ممکن می کند. و سبب جذب رطوبت مورد نیاز توسط گیاه می شود.

با توجه به قلیایی بودن خاک اکثر مناطق کشاورزی کشور، استفاده از کود سوپر فسفات ساده بسیار توصیه شده است. زیرا گوگرد موجود در این کود  PH خاک را کنترل و تنظیم می کند. این کود مانند دیگر کودهای فسفاته قبل از کاشت محصول و به هنگام آماده سازی بستر کشت مورد استفاده قرار می گیرد.

بیشتر بدانیم  نمایندگی فروش کود اوره اصفهان

سوپر فسفات ساده هنگام کود دهی با آهن، منگنز، روی و… در خاک واکنش می دهد. و سبب تثبیت منو کلیسیم فسفات یا فسفر محلول می شود. و در صورت بالا بودن غلظت ماده شیمیایی منو کلیسیم فسفات ریز مغذی ها به فرم نامحلول تبدیل می شوند. که این فرم نامحلول کمتر جذب ریشه می شود. که در سوپر فسفات ساده غلظت این ماده کمتر است. و سوپر فسفات ساده محلول در اب است.

مزایای سوپر فسفات ساده

مصرف سوپر فسفات

فسفر عموما جهت پایداری و افزایش طول ریشه درختان استفاده می شود. مصرف مقدار کافی از کود فسفری برای تولید دانه در مراحل اولیه رشد مهمتر است. استفاده از کود های فسفاتی مانند سوپر فسفات ساده جهت نتیجه بهتر لازم است آزمایش خاک قبل از کشت انجام شود. و میزان مصرف مورد نیاز تعیین شود. میزان فسفر قابل دسترس در خاک توسط روش اولسن اندازه گیری می شود.

گیاه برنج نیاز فراوان به جذب فسفات دارد. بنابراین این کود باید در زمان مناسب استفاده شود. تا بتواند درست عمل کرده و فسفات مورد نیاز این گیاه را تامین کند. کود فسفات بر خلاف کود های دیگر نیازی نیست در چند مرحله و در فاصله های زمانی مختلف کود پاشی شود.

بلکه کود دهی در ابتدای کشت مقدار کافی مورد نیاز فسفات را تامین می کند. زیرا این کود آبشویی نمی شود. و به سرعت توسط آب و باران از بین نمی رود. بنابراین مدت طولایی در خاک باقی می ماند. و به تدریج و به مقدار نیاز در اختیار گیاه قرار می گیرد. همچنین در صورتی که در مرحله آغاز رشد کود فسفات به اندازه کافی توسط برنج جذب شده باشد. به مرور زمان و در مراحل بعدی در همه قسمت های گیاه به اندازه مورد نیاز توزیع می شود. همچنین فسفر به طور فعال از برگ های کهنه به برگ های تازه انتقال پیدا می کند.

بیشتر بدانیم  فروش و عرضه کود سوپر فسفات تریپل بسته ای

به طور کلی طبق استاندارد های تعریف شده. در صورتی که مقدار فسفر خاک به روش اولسن کمتر از 5 باشد. مقدار کود فسفات مورد نیاز برای غلات و ذرت 150 کیلو گرم است. و اگر مقدار فسفر خاک بین 5 تا 10 باشد. 100 کیلوگرم کود و اگر بین 10 تا 15 باشد. 50 کیلوگرم کود مورد نیاز است. و اگر بالاتر از این مقدار باشد. نیازی به مصرف کود نیست.

کود سوپر فسفات ساده

Rate this post

Originally posted 2022-11-06 18:30:53.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما