روغن ولک برای درخت سیب

برای سمپاشی درختان سیب حدود 1 تا 1.5 لیتر روغن ولک سیب در 100 لیتر آب را به همراه حشره کش و تخم کش استفاده می کنند. بهترین زمان استفاده از این روغن ولک سیب اواخر زمستان (ماه اسفند می باشد).

هر ساله باغداران جهت جلوگیری از آسیب هایی که در طول فصل های سال توسط آفات و بیماری ها به محصولات کشاورزی وارد می شود. از روغن امولسیون شونده استفاده می کنند. روغن ولک عمدتا از روغن پارافین با مشتقات نفتی ساخته شده است. این روغن به صورت فیزیکی آفات و بیماری ها را از بین می برد. بدون آنکه آسیبی به گیاهان و محصولات وارد کند.

روغن ولک تولید شده طبق استاندارد شامل 80% پارافین ، 18% آب و 2% امولسیفایر می باشد. با توجه به مواد سازنده آن بویی شبیه به پارافین جامد دارد. نوع دیگری از این روغن ولک که به صورت غیر استاندارد شده، از گازوئیل جوشانده شده با اسیدسولفوریک ساخته شده است. این نوع روغن ولک بویی شبیه به گازوئیل دارد و استفاده از آن توصیه نمی شود. زیرا باعث خسارات در محصولات کشاورزی خواهد شد.

مصرف روغن ولک

روغن ولک چیست؟

صنعت پالایشگاهی در تولید روغن های با کیفیت تر و کاربردی تر پیشرفت زیادی داشته است. همین امر موجب شده است استفاده از روغن ها در کشاورزی جهت سم پاشی برای از بین بردن آفات و بیماری ها مرسوم و گسترده شود.

روغن ولک به عنوان حشره کش، کنه کش و علف کش بدون ایجاد آسیب به محصولات و گیاهان کشاورزی کاربرد دارد. به هنگام سم پاشی زمستانه روغن ولک برای محصولات، این روغن سطح بدن حشرات و تخم آن ها را پوشش می دهد و منافذ تنفسی و حیاتی آن را مختل می کند. و محصولات آلوده شده را اصلاح می کند.

بیشتر بدانیم  خرید سموم کشاورزی مخصوص گردو و روش مصرف آن

این روغن غیر سمس بوده و خطری برای انسان و دیگر حشرات مفید ندارد.

مزایای روغن ولک

  • روغن ولک علاوه بر اینکه آفت ها را از بین می برد. تخم آن را نیز احاطه کرده و خفه می کند. بنابراین روغن ولک بهترین گزینه برای مبارزه با آکنه ها، شپشک ها و انواع شته ها می باشد.
  • استفاده از روغن ولک در زمستان باعث تاخیر در بیداری درختان می شود. و این امر موجب رشد بهتر و سرمازدگی آن ها خواهد شد.
  • روغن ولک قابلیت ترکیب با سموم را دارد. و با ترکیب آن با انواع سموم موجب مقاومت بیشتر این روغن در برابر آب و باران می شود.

روغن ولک زمستانه

زمان استفاده از روغن ولک

روغن ولک در زمستان برای کنترل و مبارزه با آفات استفاده می شود. استفاده از سایر حشره کش ها به همراه این روغن باعث افزایش حلالیت سموم می شود. و کارایی و قدرت چسبندگی روغن ولک را به هنگام سمپاشی افزایش می دهد. سمپاشی در ختان را باید در اواخر زمستان، پس از سرمای شدید و قبل از بیدار شدن درختان انجام داد.

میزان ترکیب روغن ولک با حشره کش ها برای درختان مختلف متفاوت است. و باید با توجه به تشخیص کارشناسان مربوطه انجام شود تا تاثیر مطلوبی داشته باشد. به هنگام سمپاشی برای نتیجه بهتر، تمام سطوح گیاه مورد نظر را با روغن ولک پوشش دهید.

Rate this post

Originally posted 2022-10-24 04:49:34.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما